Állatvilág

"A LEGNAGYOBB ÉLVEZET NEM AZ, HA MEGÖLJÜK AZ ÁLLATOKAT, HANEM HA ÉLETBEN HAGYJUK ŐKET."
                                                           (A MEDVE C. FILM)
MENÜ

Mi tegyünk, hogyha kullancsot találunk kedvencünkön?

Emiatt perdöntő fontosságú, hogy amennyiben kedvencünkben kullancsot találunk, azt azonnal távolítsuk el! A kullancs eltávolítása történhet speciális kullancskiszedő csipesszel, szemöldökcsipesszel vagy egy határozott mozdulattal, puszta kézzel is. Célszerű a kullancsot a nyakánál, tehát a megduzzadt testi része alatt, közvetlenül a bőrfelület fölött megfogni és így eltávolítani. A kullancs benzinnel vagy szappanos vízzel történő mosása súlyos hiba, ekkor ugyanis az élősködő elkezd fuldokolni, és a benne lévő kórokozókat beleöklendezi kedvencünkbe.

Milyen betegségeket terjeszthetnek a kullancsok?

A kullancsok által terjesztett legveszélyesebb betegségek kutyában a Lyme-kór és a babesiosis, védőoltás Magyarországon csak a Lyme-kór ellen létezik.

Hogyan kerülnek a kullancsok az állatokra?

A kullancsok főleg a dúsabb növényzetű ligetes, fás, bokros, gazos, elhanyagolt területeken fordulnak elő különösen nagy számban, de napjainkban már szinte mindenhol jelen vannak, így a családi házak kertjében is. Emiatt olyan kutyák is találkozhatnak kullancsokkal, akiket egyáltalán nem visznek sétálni. Tévhit, hogy a kullancsok a fák tetejéről „vetik magukat” áldozataikra, ugyanis még a kifejlett példányok sem másznak 150 cm-nél magasabbra, így az igazán veszélyesek a csalitos, bokros területek lesznek. Nagyon fontos, hogy a kullancsok aktivitása nem az évszaktól, hanem a hőmérséklettől függ, így enyhe tél esetén gyakorlatilag egész évben számolnunk kell azok kártételével.

Nemcsak a kifejlett kullancs, hanem valamennyi mozgásra képes fejlődési alak szív vért, ezek ugyanúgy hordozzák az emberre-állatra veszélyes kórokozókat, mint a kifejlett egyedek.

Hogyan lehet védekezni a kullancsok ellen?

A kullancsok elleni védekezésnek 2 alapvető módja ismert:

Az ún. spot on készítmények, melyeket az állat bőrére kell csepegtetni, általában 1 hónapos védettséget adnak. Az egyes készítmények hatékonysága között eltérések vannak, ezért javasoljuk, hogy mindig kérje ki állatorvosa véleményét.
Számtalan olyan nyakörv kapható, amelyek állítólag kullancsellenes hatással is bírnak, de csak az állatorvosoknál, állatpatikákban beszerezhető nyakörvek bírnak tényleges kullancsellenes hatással.

Menü

Hírek

  • Jobbos, balos állatok
    2012-01-31 14:43:47

    Az állatok is jobb- vagy ballábasak, akár az emberek, a halak meg jobb- vagy balszemesek - fedezték fel brit kutatók. 

    A belfasti Queen´s Egyetem kutatói macskák, kutyák, papagájok és halak mozdulatainak tanulmányozása révén jutottak a felfedezésre. A macskák és ebek esetében külön érdekesség, hogy nemek szerint is jellemző a bal- vagy jobb első láb használatának előnyben részesítése. Általában a nőstények ballábasok, a hímek zöme viszont jobb. A kutyáknál hasonló a megoszlás.

     

  • Betanított vándorsólymok őrzik Ferihegy légterét
    2012-01-31 14:42:28

     

    Idomított vándorsólymok járőröznek a Ferihegyi repülőtér légterében, hogy távol tartsák a repülés biztonságát veszélyeztető madárcsapatokat a fel- és leszálló gépek közeléből. Ezt a különleges, élő védelmi rendszert a Falcon Guard Kft. üzemelteti, és vezényletével összesen nyolc speciális képzést kapott sólyom óvja a magasban az utasok és a hajtóművek épségét. Györfi Villám András, a társaság ügyvezetője elmondta, hogy a repülőteret üzemeltető Budapest Airporttal kötött megállapodás alapján ötödik éve működik ez a - hivatalos nevén - Vad- és Madárriasztó Ökológiai Rendszer.
  • Lila tehén született!
    2012-01-31 11:27:29

    Halványlila-fehér tehén született a közép-szerbiai Čačak közelében lévő Jezdinán, írja a B92 szerb hírportál. Az állat máris látványosság lett a településen, az istálló állandóan tele van bámészkodókkal, fényképezik, videózzák az újszülött borjút.

Szavazás

Hova teszed a beteg macskát?
Meleg, száraz és nyugodt helyre.
A pincébe nehogy megfertőzzön.
Asztali nézet